MENÜ

Patanyom
Minden ami paci.

LÓÚTLEVÉL

A csikó első hivatalos dokumentuma anyjának fedeztetési jegye, ezt az okmányt a okmányt a "fedeztetési állomáson" adja ki az állomás üzemeltetője (csődőr tulajdonosa) a kanca első fedeztetésekor. Az esetlege további fedeztetések (ugyanazzal a ménnel) dátumát a fedeztetési jegyre rá kell vezetni.

Ha a kanca visszasárlik és másik ménhez párosítják, akkor újabb fedeztetési jegyet kell kiállítani, de a fedeztetés nyilvántartási díjat egy évben, egy kancára egyszer kell kifizetni. A fedeztetési jegy birtokában a kancatartó jogosult fedeztetni kancáját abban a naptári évben a fedeztetési  állomáson.

Olyan ménnel, amely nem rendelkezik adott évre Tenyésztési engedéllyel nem szabad fedeztetni. Ez jogtalan apaállat használatnak minősül amiért mind a kancatartó, mind a méntartó büntethető. Ha a kanca fedeztetési jegyét elmulasztották kiállítani, akkor az külön eljárás keretében pótolható, magas eljárási díj ellenében pótolható.

A kanca ellése után a kancatartó a fedeztetési jegy leválasztható alsó részét, a Tenyészeredmény Bejelentő Lapot kitöltve visszaküldi a Lóinform  központba. Az esetleges vetélést, a csikó elhullását vagy a nem vemhesülés tényét is a fenti módon lehet bejelenteni.

A bejelentett csikóról a megyei lótenyésztési felügyelők értesülnek, és felveszik a kapcsolatot a kancatartóval a csikó bélyegzése ügyében.

A csikók egyedi tartós megjelölését (besütését, bélyegzését) a csikó 4 és 9 hónapos kora között kell elvégeztetni. Amennyiben a csikó 9 hónapos kora után kerül bélyegeztetésre vagy kétség merül fel a származását illetően, a lótenyésztési felügyelő elrendelheti a DNS alapú származás ellenőrzést. 

Egyes tenyésztő egyesületeknél kötelező előírás a csikó DNS alapú származásellenőrzése.

A lótenyésztési felügyelő a fedeztetési jegy alapján lebélyegzi a csikót.

A bélyegzést követően a Csikóbélyegzési Jegyzőkönyv egy példányát a tulajdonos kézhez kapja és aláírásával igazolja.

A törvény értelmében kötelező azon csikók bélyegzése is, melyek származása ismeretlen. Ezt szintén a lótenyésztési felügyelők végzik, de ennek díja sokszorosa a fedeztetési jeggyel rendelkező csikók bélyegzési díjának. Ezek a lovak is megkapják a csikóbélyegzési jegyzőkönyvet, de az apja és anyja ismeretlen megjelöléssel.

Ha a csikóbélyegzési jegyzőkönyv elveszik, megsemmisül, térítési díj ellenében a Magyar Lótenyésztő és Lovas Szervezetek Szövetségének (MLLSZ) területi kirendeltségein lehet un. "másodlatot" kiváltani.  Ha szükséges a ló helyszíni azonosítása a felügyelő Lóazonosító lapot állít ki.

A lóútlevél alapvetően a ló egyedi azonosítására szolgál. A lóútlevelet a Lóútlevél Irodában állítják ki Csikóbélyegzési jegyzőkönyv, Lóazonosító lap, vagy a hiteles Származási lap alapján. Korábban a tulajdonos nevére kiállított Marhalevél is elegendő volt.

A ló tulajdonosa, tartója által kitöltött és a Lóútlevél Irodába beküldött megrendelő lap mellé csatolni kell a fenti bizonylatok valamelyikének fénymásolatát.

A lóútlevél igénylésekor a tulajdonosnak nyilatkoznia kell arra vonatkozóan, hogy a lovat véghasznosításképpen élelmezési célra szánja-e. Ez bejegyzésre kerül a Lóútlevélbe, s a lovat kezelő állatorvos ennek megfelelően végzi a gyógyszeres kezeléseket.

Szintén meg kell jelölni, hogy alap, származási lapot tartalmazó, vagy ún. egyesületi útlevelet szeretne az igénylő.

A ló megrendelőn megadott nevének módosítására egyszer van lehetőség külön eljárási díj ellenében, úgy hogy az eredeti név is fel lesz tüntetve. Tulajdonos-változás esetén az útlevélben lévő Tulajdonosi betétlapot kell kitölteni és az útlevéllel együtt visszaküldeni.

A lóútlevél tartalmaz egy Ló diagramot is, amelyen az erre illetékes szakemberek rajzolhatják be - meghatározott egységes módszerrel - a ló jegyeit, bélyegeit. Ennek berajzolása az országból kiutazó lovak esetében kötelező. Belföldön a lóútlevél a diagram berajzolása nélkül is érvényes.

Az oltási könyv is feleslegessé válik, hiszen az állatorvosi beavatkozásokat is a lóútlevélben kell bejegyezni.

A ló elhullása után érvénytelenítés céljából vissza kell küldeni a lóútlevelet az Irodának.

A lóútlevél igényló lap letölthető innen --> /_userfiles_/patanyom/loutlevel_igenylo_lap_letoltese.doc

 

Szavazás

Te mit tennél ha lenne egy lovad amelyre nincsen szükséged, nem akarod tovább tartani??
Eadnám jó helyre, és érdeklődnék mindig hogy hogy van.
Vágóhídra adnám.
Megvárnám még elpusztul, addig is éheztetném.
Eladnám egy lókupecnek aki sokat fizet érte.
Ha nem találnék neki szerető gazdát menhelyre adnám.
Asztali nézet